Read more about очна форма навчання here.
Ми сподіваємося, що у нас буде конкурс на дуальну форму навчання, а це конкуренція і як наслідок – взагалі зростання якості навчання у вишах», – зазначив Юрій Рашкевич. Отже, очна форма забезпечує інтенсивний контакт з викладачами та одногрупниками, але вимагає повної зайнятості студента. Заочна форма пропонує гнучкість і можливість поєднання «освіта + робота», але вимагає високої самодисципліни. Очно-заочна форма є компромісом, поєднуючи аудиторні заняття з самостійною роботою та гнучким розкладом. Дуальна форма спрямована на інтеграцію теоретичних знань з практичними навичками, що полегшує адаптацію до вимог ринку праці. Вибір форми навчання залежить від особистих обставин, професійних зобов’язань та індивідуальних навчальних потреб студента.
Освітньо-професійна програма «Фіскальне адміністрування» з наступного навчального року буде розширена, бо партнер і роботодавець вищого навчального закладу – Головне управління ДПС України в місті Києві, зацікавлений у подальшій співпраці. У Міністерстві освіти і науки України зазначали, що такий підхід суттєво відрізняється від практичних відпрацювань, оскільки в його основі не тільки закріплення теорії на практиці, а саме навчання в умовах виробництва. Тобто, передбачається, що після завершення навчання учні, які здобували освіту за дуальною формою, вже знають та вміють працювати з технікою, розуміють усі технологічні процеси та мають досвід взаємодії з досвідченими фахівцями підприємств.
Свого часу дуальна освіта прийшла у німецькі університети саме щоб перемогти проходження стажувань для «галочки» і подолати прірву між теорією на лекціях та реаліями професій. Бо навіть у 1960-х роках на батьківщині дуальної освіти – у Німеччині – зрозуміли, що навчальні програми не встигають за прогресом. Коли здобуваєш освіту «по-дуальному», вже не треба тікати з лекцій, домовлятися з викладачами правдами й неправдами, щоб підробляти. У тебе будуть гнучкий спеціальний графік і можливість порівняти інформацію у підручниках з тим, що показують біля умовного верстата. Якщо згадати, що багато українських технарів закінчують виші, в очі не бачивши сучасного обладнання (а лиш прикручене ще за царя Омелька на стенді), то варіант вчитися дуально виглядає дуже привабливо.
Після зазначеного автоматичного коригування сформують кінцевий рейтинговий список за кожною спеціальністю у вишах. Він має бути оприлюднений на сайті Вступ.ОСВІТА.UA не пізніше ніж 5 серпня 2024 року. Однак цьогорічним абітурієнтам варто вже починати ознайомлюватися із переліком документів, які треба подати у виш.
Також за її словами, більше часу потрібно приділяти профорієнтації в школах, щоби діти вчилися писати резюме, знайомилися з професіями, вміли працювати над помилками та виправляти їх. Зі своїх спостережень за дуальною освітою у Швейцарії Наталія Піпа зробила висновок, що нашій мережі профтехосвіти варто краще працювати із ринком праці. Вона покликана не лише налагодити ефективну співпрацю навчальних закладів з ринком праці, а й створити для учнів реальні умови для вивчення теоретичного матеріалу на практиці. Дуальна освіта почала поширюватися в Німеччині, саме там запровадили навчання у пропорції 30% теорії, 70% практики ще в минулому сторіччі.
Дуальна освіта дозволяє здобути реальний досвід роботи в певній галузі, зокрема, дефіцитній на ринку праці, що підвищує їхню конкурентоспроможність на ринку праці та можливість отримання роботи після закінчення навчання. Крім того, така освітня модель дозволяє підприємствам забезпечити собі кваліфіковану робочу силу. “Перед самими іспитам ми також надаємо учням теоретичні консультації, коригуємо їхню роботу, разом розвʼязуємо проблеми на виробництві, коли, наприклад, не все вдається. І потім уже на іспиті наші працівники й представники підприємств оцінюють студентів. Можу сказати, що з введенням більшої частини практики на підприємстві, вони швидше опановують професійні навички й нерідко на іспиті демонструють набагато вищі результати, ніж потрібно для певного розряду”, – додала Ольга.
У вересні Міністерство освіти і науки планує видати наказ про розширення експерименту. Виші досі при розробці навчальних програм орієнтуються на забезпечення роботою своїх кафедр. На всю Україну у нас 12 фахівців з кібербезпеки, 4 живуть в Україні.
З 1 липня, за відсутності паспорта, можна надати довідку від Державної міграційної служби про подачу документів на оформлення та отримання паспорта або використати електронні документи, створені в застосунку “Дія”. Бали, отримані абітурієнтами на НМТ, допоможуть сформувати рейтинговий список вступників. Така структура полегшує усвідомлення розподілу годин, а отже, і планування такого розподілу в конкретному закладі освіти. Обізнаність в історичних процесах є інструментом опору екзистенційній загрозі з боку росії. Поняття “рекомендованої кількості годин”, наявне в чинній програмі, у проєкті відсутнє – саме це і спричиняє його різночитання.
- У проєкті Типового навчального плану визначено кількість годин на міжгалузеві інтегровані курси.
- Кожна форма навчання має свої особливості, які впливають на організацію навчального процесу, можливості для самостійного навчання, гнучкість розкладу та адаптацію до майбутньої професійної діяльності.
- Водночас протягом шкільних років у закладах освіти проводять профорієнтаційні заходи (як-от стажування на підприємствах, дні профорієнтації, навчальні консультації).
- Отже, різні форми навчання розраховані на задоволення різноманітних потреб студентів, з урахуванням їх індивідуальних обставин та професійних цілей.
- Також повідомлення можуть надійти від органів соцзахисту за місцем тимчасової реєстрації телефоном або поштою.
Переведення на вакантні бюджетні місця осіб, які зараховані на навчання за контрактом, відбувається не пізніше 17 серпня 2024 року. За бажання школа може збільшити кількість годин до максимальної в межах галузі, тобто “розкидати” по three години, наприклад, на іноземну мову й літератури в 5–7-х класах і по 4 години – у 8–9-х. Якщо, скажімо, у якомусь класі освітні втрати з літератури більші, ніж із мов, то ці години цілком можна переспрямувати на літератури.
До головних переваг такого навчання варто віднести все ж – практичний досвід. Адже теоретичні знання, не підкріплені практикою, швидко забуваються. Часто таким учням пропонують відкриті вакансії на цьому ж підприємстві, тож рівень їхнього працевлаштування після навчання доволі високий. За новим законопроектом про мобілізацію 10378, пропонувалося звільнити від призову на військову службу тих, хто навчається за формою дуальної освіти. Студенти зі статусом ВПО мають право на першочергове поселення в гуртожитки своїх ВНЗ. Вищі навчальні заклади можуть надавати знижку на оплату проживання на власний розсуд.
Пріоритетність застосовують лише під час зарахування на навчання на бюджетні місця. Мотиваційний лист є документом, який складають та подають вступники до закладу вищої освіти (ЗВО), який містить перелік причин та аргументів того, що вступник є найкращим кандидатом на зарахування за відповідною спеціальністю та програмою. Говорячи простими словами, мотиваційний лист для вступу до ЗВО – це презентація абітурієнта та його найкращих сторін перед членами приймальної комісії. Таким чином, кожна форма навчання має свої переваги та недоліки, і вибір відповідної форми залежить від індивідуальних обставин, цілей та можливостей студентів. Експеримент по дуальній освіті в Україні запустили наприкінці 2019 року. Тоді долучилися 44 заклади, зокрема, 28 закладів вищої освіти та sixteen закладів фахової передвищої освіти.
Для цього також використовують дуальну форму навчання і допомагають у цьому міжнародні фонди. Дуальна освіта (від лат. dualis — подвійний) — вид освіти, при якій поєднується навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації. Коли в березні 2020 року був запроваджений загальнонаціональний карантин з метою запобігання поширенню COVID-19, закладам, які навчають учнів за дуальною формою рекомендували перевести таких учнів на дистанційне навчання. Серед ресурсів, які підприємство могло надавати для підготовки – онлайн-платформи, навчальні фільми, інструкції підприємств тощо. Директор закладу Назар Закаль зауважив, що саме для учнів після 11-го класу легше організувати більш вільний розклад, який відповідає вимогам дуальної освіти. Натомість учні після 9-их класів ще мають вивчати шкільні предмети, яких чимало, тому й важко зробити розподіл теорії та практики за принципом 70/30.
В Україні також впроваджують дуальне навчання в закладах професійно-технічної освіти. Усі ми вже є співробітниками Прогрестех-Україна, задоволені цим досвідом і якістю навчання. Після випуску учні, які навчалися за дуальною формою, вже знають та вміють працювати з технікою, розуміють усі технологічні процеси та мають досвід взаємодії з досвідченими фахівцями підприємств. При цьому рекомендацію про зарахування надаватимуть вступнику за найвищим пріоритетом, а всі його заяви з меншим пріоритетом у такому разі автоматично анулюють.
Дуальна освіта в Німеччині має чітку законодавчу базу та здійснюється за допомогою торгово-промислових та ремісничих палат. Від Німеччини цю систему перейняли Канада, Австрія, Швейцарія та інші країни.[1]. Дуальна освіта активно практикується у багатьох країнах Європи, де у цій системі навчається 50 % осіб, що здобувають освіту. У Міжрегіональному вищому професійному училищі автомобільного транспорту та будівництва у Львові, дуальне навчання почали впроваджувати ще п’ять років тому в групах, які навчаються на базі повної загальної середньої освіти (після eleven класу). Наразі в закладі 40 % студентів навчається за цією формою освіти. Після закінчення терміну навчання студенти складають іспит, де мають підтвердити свою кваліфікацію.
Мені, наприклад, подобається, що Прогрестех-Україна створює сприятливе середовище для розвитку студентів та інженерів-початківців. Як студент-дуальник можу сказати, що це дуже важливо – здобувати таку потужну практику, починаючи зі студентських років. Раніше “Телеграф” писав, що від 7 травня Кабінет міністрів України оновив правила перетину кордону для студентів. Хлопці теж зможуть виїжджати на навчання за програмами академічної мобільності. Раніше під час війни здобувати знання в університетах за кордоном могли лише дівчата. Він нагадав, що дуальна форма освіти передбачає поєднання аудиторного навчання та навчання на виробництві, яке не потрібно плутати з практикою.
“Та загалом із впровадженням дуального навчання, у нас зріс відсоток працевлаштованих випускників. 99 % студентів залишаються працювати на підприємствах і після завершення навчання. Усе тому, що роботодавці активно з нами співпрацюють, беруть участь у розробленні планів, сучасних програм для ринку праці, проводять мотиваційні зустрічі з учнями тощо. І на виході вони отримують дійсно сучасних кваліфікованих фахівців, які відповідають усім вимогам підприємства й не потрібно витрачати час на їхнє перенавчання”, – додала заступниця.
Простими словами, це коли у процесі навчання близько 50% практики та 50% теоретичних знань.
Дуальна освіта – це освітня модель, яка поєднує теоретичне навчання в закладах освіти з практичним навчанням в робочих місцях. Ця модель освіти широко використовується в країнах Європейського Союзу, включаючи Німеччину, Швейцарію, Австрію та інші. Упродовж 2015—2017 років здійснювався експеримент з організації навчально-виробничого процесу з елементами дуальної форми навчання на базі трьох професійно-технічних училищ. Вона визначає поняття дуальної освіти, етапи її впровадження в Україні, основні права та обов’язки навчальних закладів і підприємств. 3 квітня 2019 року КМУ затвердив План заходів з її реалізації. Використання текстових матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань – гіперпосиланням) на джерело.
Практичні розрахунки дають змогу визначити, як у тривалому проміжку часу конструкція реагуватиме на циклічні навантаження, а також з’ясувати, як вона буде працювати в екстремальних умовах. – Дуальна освіта – це такий формат навчання, коли студент проходить підготовку і в інституті, і в компанії, де працює за спеціальністю, закріплюючи отримані знання та опановуючи практичні навички. На сайті Міністерства освіти і науки України зазначається, що такий підхід суттєво відрізняється від практичних відпрацювань, оскільки в його основі не тільки закріплення теорії на практиці, а саме навчання в умовах виробництва. Діти зі статусом ВПО або діти, постраждалі внаслідок воєнних дій, мають право на пільги, пов’язані з освітнім процесом, а також з відпочинком. Рекомендованими для зарахування на бюджет будуть ті вступники, які на підставі сформованого рейтингу потраплять на бюджетні місця у будь-якому ЗВО за будь-якою спеціальністю. Вступників, які мають право на зарахування за результатами позитивної оцінки індивідуальної усної співбесіди або творчого конкурсу, впорядковують за алфавітом.
Зміст цієї публікації є відповідальністю Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля та необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки. Він передбачає конкретні завдання щодо розробки нормативних актів, проведення аналітичних та організаційних заходів на шляху впровадження дуальної освіти. Київський професійний коледж сфери послуг у 2015 році став одним із перших експериментальних закладів в Україні, у якому починали впроваджувати дуальне навчання, розповіла заступниця директора з навчально-виробничої роботи Ольга Павловська. – Рівень участі роботодавців у дуальній формі навчання становить найбільшу кількість у м.
Здобуття освіти – це важливий та вагомий період у житті кожної людини. Мало хто знає, що в Україні практикується дуальний спосіб навчання. А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе. Матеріали з плашками “Р”, “Новини партнерів”, “Новини компаній”, “Новини партій”, “Інновації”, “Позиція”, “Спецпроект за підтримки” публікуються на комерційній основі.